Książka złodziejem czasu

"Nic tak nie zabija czasu jak dobra książka"

niedziela, 4 grudnia 2011

Mistyfikacja - Candace Camp

Tytuł oryginału: Indiscreet
Wydawnictwo: Mira
Ilość stron: 445
Lord Benedict Wincross i panna Camilla Ferrand od chwili poznania serdecznie się nie znoszą. Mimo wzajemnej niechęci, szybko zdają sobie sprawę, że ich przypadkowo zawarta znajomość może być  korzystna dla obojga. Camilla potrzebuje mężczyzny, który towarzyszyłby jej podczas pobytu w domu dziadka. Pragnie, by starszy pan uwierzył, że jest zaręczona i nie martwił się dłużej o przyszłość wnuczki. Dla Benedicta to wspaniała okazja, by bez podejrzeń dostać się do rodzinnej posiadłości Camilli.  Ma nadzieję wytropić tam niebezpieczny spisek, który stanowi zagrożenie dla kraju. Para zawiera układ. Będą udawać kochających się narzeczonych. Realizując każde swój cel, Benedict i Camilla coraz dalej brną w kłamstwa. Są pewni, że po skończonej maskaradzie już nigdy się nie spotkają. Pochłonięci odgrywaniem swoich ról nie zauważają jednak, jak rodzi się między nimi prawdziwe uczucie… OSZUSTWO NAPRZECIW UCZUCIU
Kłamstwo zawsze wychodzi na jaw, nie przynosi korzyści. To przez nie można utracić zaufanie bliskich, które odbudować jest bardzo trudno. Prawda może boleć, ale będzie ona mniej dotkliwa niż oszustwo. A może jednak kłamstwo ma w pewnych przypadkach odwrotne skutki? W końcu dla głównej bohaterki „Mistyfikacji” było ono drogą do zaznania ogromnego szczęścia.
Camilla Ferrand wie, że niedługo jej dziadek umrze. Aby starzec przestał martwić się o przyszłość córki, dziewczyna kłamie, iż jest zaręczona. Nie wie jak wybrnąć z oszustwa tym bardziej, że nie chce wychodzić za żadnego, nawet najbogatszego i najsławniejszego mężczyznę. Rozwiązanie pojawia się dość niespodziewanie. Camilla poznaje lorda Benedykta Wincross'a w niezbyt przyjemnych okolicznościach - gdy mężczyzna ucieka przed uzbrojonym ludźmi przy okazji zabijając woźnicę Camilli. Kobieta od początku jest przekonana, że Benedict łamie prawo i gdyby nie fakt, że tylko on może ją zawieść bezpiecznie na dwór, nigdy więcej by się nie spotkali. Wkrótce oboje odkrywają, iż ta znajomość może przynieść im korzyści. Benedict ma udawać narzeczonego Camilli, a przy okazji będzie mógł poszpiegować, oczywiście tak, aby domniemana wybranka o tym nie wiedziała. Układ to nic innego jak ciągłe udawanie, jednak z czasem nienawiść Benedicta i Camilli przeobraża się w coś znacznie poważniejszego.

HISTORIA O DWÓCH OBLICZACH
Dzięki wartkiej ciekawej akcji, powieść czytało mi się bardzo szybko i przyjemnie. Porwała mnie już od pierwszej strony do świata pozbawionego nowoczesnych sprzętów, techniki i zupełnie innego stylu życia. Nie spodziewałam się zbyt oryginalnej fabuły, bo w końcu co może zaskoczyć mnie w zwykłym historycznym romansie? Zdziwienie było ogromne, gdy okazało się, że „Mistyfikacja” przerosła moje oczekiwania. Autorka idealnie wplotła w wymyśloną przez siebie historię miłosną wątek kryminalny, który dodał powieści atrakcyjności. Z jednej strony obserwujemy relacje „małżonków”, a z drugiej mamy do czynienia z tajnymi organizacjami, spiskami i przemytnikami. Oba wątki ładnie się ze sobą komponują tworząc oryginalną i ciekawą historię. Natomiast język, jakim posługuje się Candace Camp, niczym się nie wyróżnia, a jednak idealnie przedstawia następujące zdarzenia. Urzeka lekkością i prostotą. Często używana ironia oraz humor udzielają się czytelnikowi sprawiając, że książkę czyta się jeszcze przyjemniej. To opowieść w sam raz na nudne deszczowe dni, kiedy czytanie okazuje się najlepszą alternatywą dla zabicia czasu.

REKOMENDACJE
„Mistyfikacja” to powieść pełna intryg, uczuć i ciepła. Może nie jest ambitną czy dającą do myślenia lekturą, ale potrafi mile zająć czas i poprawić humor. Idealnie poprowadzone wątki miłosne i kryminalne z pewnością przypadną do gustu każdemu czytelnikowi. Nie żałuję czasu spędzonego z tą powieścią. Koniecznie muszę się zapoznać z innymi dziełami Candace Camp. Serdecznie polecam.

Ocena książki: 7/10

Gratulacje dla wydawnictwa za wspaniałe wydanie.

O AUTORCE:
Candace Camp - amerykańska autorka romansów historycznych, która zaczęła pisać opowiadania już w wieku 10 lat. W Polsce dzięki Wydawnictwu Mira ukazało się kilka powieści jej autorstwa, między innymi "Panna z dobrego domu", "Żona dla hrabiego" czy "Tajemnica panny Hamilton".


LINKI:
Strona autorki: KLIK
Informacje i inne książki: KLIK

Egzemplarz recenzencki otrzymałam od Wydawnictwa Mira za co bardzo dziękuję.


16 komentarze:

Czytałam niedawno i mi się podobała :)
 
Jedną książkę tej pisarki czytałam i bardzo mi się podobała. Może i po tę sięgnę:))
 
Mam tę książkę w wersji ebooka, ale jakoś jeszcze nie potrafię się do niej zabrać. Ty swoją recenzją wyrażasz się o niej pozytywnie, więc myślę iż zaryzykuje i znajdę wreszcie czas na „Mistyfikację”.
 
Niezbyt często sięgam po takie książki, ale ta wydaje się całkiem interesująca :)
 
W sumie dla odprężenia dlaczego nie?
Pozdrawiam serdecznie!
 
Jakoś specjalnie mnie nie ciągnie do niej.
 
Świetna recenzja, jednak książka nie dla mnie.
 
Recenzja jak najbardziej pozytywna, jednak nie czuję, by miała to być lektura dla mnie. Ale abstrahując od treści - bardzo podoba mi się okładka :)
 
Kilka książek tej autorki mam za sobą i nie rozczarowałam się nimi :)
 
Słyszałam już o niej i mnie bardzo ciekawi. Muszę ją przeczytać z tego też względu,że nie miałam jeszcze do czynienia z tą autorką,a wypadałoby to zmienić;)
 
Lubię romanse historyczne za ich... magię i umiejętność przenoszenia w inną epokę.
Jednak ta pozycja do mnie nie przemawia.
 
Już kiedy była w zapowiedziach to zwróciła moją uwagę. Jak piszesz, że wątek kryminalny jest niczego sobie to sięgnę.
 
Coraz bardziej przekonuje się do tej powieści :):)
 
Nie słyszałam o tej książce, jednak Twoja recenzja bardzo mi ją przybliżyła w pozytywny sposób :)
 
Brzmi fajnie, ale jednocześnie strasznie romantycznie i sztampowo. Jeszcze pomyślę, czy przeczytam.

Ale okładka okropnie mi się podoba :D
 
Jak usiadłam do niej to przepadłam na kilka godzin :D Obecnie czytam Tajemnicę panny Hamilton również tej autorki :DD
 

Publikowanie komentarza