Książka złodziejem czasu

"Nic tak nie zabija czasu jak dobra książka"

wtorek, 25 lutego 2020

Las zna twoje imię - Alaitz LeceagaLas skrywający wiele tajemnic, gęsty i przerażający. Nie wolno ci do niego wejść, bo wtedy urzeczywistnią się wszystkie twoje koszmary. Twoje życie już nigdy nie będzie takie samo, sprowadzisz na swoją rodzinę piętno niszczące kolejne pokolenia niczym huragan. Nadal chcesz wkroczyć do lasu, który zna twoje imię?

Pod koniec lat 20. ubiegłego wieku Estrella i jej siostra bliźniaczka, Alma, miały wszystko, o czym tylko mogły zamarzyć – jako córki markiza, właściciela dworku i kopalni żelaza, dorastały w luksusie… Lecz przyszło im też dźwigać ogromne brzemię. Estrella i Alma to spadkobierczynie niezwykłego daru przekazywanego z pokolenia na pokolenie w żeńskiej linii rodziny. A ich życie naznaczone zostało piętnem przepowiedni, według której jedna z nich umrze, zanim skończy piętnaście lat. Tak zaczyna się pełna magii i pasji historia, która prowadzi czytelnika śladami głównej bohaterki, niezwykłej kobiety, która mimo strachu przed niebezpieczeństwami nie zawaha się zrobić tego co konieczne, aby obronić swoją ziemię i dziedzictwo zapisane we krwi.

Las, tak gęsty, że nawet promienie słoneczne nie są w stanie przedrzeć się przez zieloną gęstwinę. Wydaje się mieć swoją własną duszę, woła Estrellę i Ammę, obiecując moc poznania, niczym wąż z Edenu. Bo w końcu to, co zakazane, kusi najbardziej. Grzech pierwotny, który zmieni losy kolejnych pokoleń, którego konsekwencje są niewyobrażalne. A w centrum leśnej gęstwiny młody człowiek, który już nigdy nie zniknie z życia kobiet. Miłość miesza się z zawiścią, pojawia się wstyd, a mottem staje się dążenie do celu, bez względu na konsekwencje. Jedna z kobiet nie cofnie się przed niczym, aby przetrwać i uciec od klątwy.

„Las zna twoje imię” to niepokojąca, wciągająca opowieść, która niczym gałęzie oplata czytelnika i nie puszcza aż do końca. To historia miłości i nienawiści zarazem, o zazdrości tak wielkiej, że pochłania nasze jestestwo w postaci drugiej osoby. O darze, który jednocześnie staje się przekleństwem i symbolizuje trudy, z jakimi musiały zmagać się kobiety w pierwszej połowie XX-go wieku. W świecie zdominowanym przez mężczyzn, to płeć piękna staje się obrazem niesamowitej odwagi i cierpienia, bo klątwą może okazać się zwykłe pragnienie decydowania o samej sobie. Dlatego „Las zna twoje imię” to powieść uniwersalna, może być interpretowana na wiele sposobów i chociaż magia jest jej nieodzownym elementem, wydaje się być niepokojąco blisko nas.

O tej powieści nie da się napisać zwykłej recenzji, bo jak można ująć w słowach tę pajęczą sieć, do której wrzucony jest czytelnik? Ta historia zawładnie waszymi umysłami, oczaruje, zaniepokoi i da poczucie osaczenia, które zaowocuje godzinami spędzonymi nad rozmyślaniu o historii dwóch sióstr. To niesamowite studium ludzkiej natury, istoty kobiecości, grzechu, niemoralności… Jedna z najlepszych książek w tym roku, już mogę to zapewnić. Zaryzykujcie i wkroczcie do lasu, który przecież woła was po imieniu…Książki dostarcza: