Książka złodziejem czasu

"Nic tak nie zabija czasu jak dobra książka"

sobota, 10 września 2011

Niezwykłe bitwy i szarże husarii - Radosław Sikora

Wydawnictwo: Erica
Oprawa: Twarda
Stron: 228
Ocena wydania: 9/10
Opis wydawcy: Niezwykłe bitwy i szarże husarii to książka poświęcona najciekawszym starciom tego rycerstwa, a w szczególności jego spektakularnym zwycięstwom, osiąganym nad wielokrotnie liczniejszym przeciwnikiem. Można w niej przeczytać m.in. o szarżach husarii, które rozbiły kilkunastokrotnie silniejszych nieprzyjaciół, czy też o heroicznej obronie przed około stokrotnie liczniejszym wrogiem. Nie zabrakło także epizodów przegranych, które pokazują, że sama obecność husarii na placu boju nie wystarczała, aby wygrać walkę. Często ważniejsze okazywały się okoliczności, w których do niej doszło. Omówiono także bitwy, wokół których narosło wiele nieporozumień i które wciąż, niesłusznie, funkcjonują w literaturze jako symbole kryzysu tej kawalerii. Pozycja zawiera liczne ilustracje kolorowe oraz mapy.

Ocena książki: 2/10 

„Niezwykłe bitwy i szarże husarii” to książka autorstwa Radosława Sikory, doktora nauk historycznych oraz eksperta w dziedzinie staropolskiej wojskowości i kawalerii. Dotychczas nie przeczytałam żadnej powieści historycznej, dlatego też zapragnęłam zapoznać się z lekturą. Książka, ku mojemu zaskoczeniu, okazała się być bardziej encyklopedią pełną wielu informacji o bitwach prowadzonych przez husarię. Niestety, mogę dodać.

Husaria była znaną z wielu zwycięstw formacją kawalerską Rzeczpospolitej, obecną na polach bitew od XVI do połowy XVII wieku. W najważniejszym okresie jej istnienia wojny kończyły się zazwyczaj zwycięstwami. „Niezwykłe bitwy i szarże husarii” to książka poświęcona głównie powodzeniom tego rycerstwa w starciu z kilkunastokrotnie silniejszym wrogiem oraz heroicznym obronom przed nieprzyjacielem. Sukcesy kawalerii były efektem taktyk wypracowanych i stosowanych tylko w Polsce. Wróg, spodziewając się ataku z użyciem broni palnej, nie był przygotowany na szarże. Jednakże w książce nie może zabraknąć epizodów przegranych, bowiem czasem niedopracowana taktyka może być tragiczniejsza w skutkach niż dobrze wyposażone wojsko. Wszystkie opisane w książce bitwy były dla Polski i husarii bardzo ważnymi momentami, mogły przynieść zarówno zwycięstwo jak i stać się symbolami kryzysu.

Książka dzieli się na rozdziały będące chronologicznym układem 16 wojen i szarż. Prócz szczegółowych informacji i opisów bitw, znajdziemy tutaj wiele źródeł, cytatów, dowodów, kolorowych zdjęć i tekstów, które jeszcze bardziej przybliżają nam sytuacje opisywane przez autora. Wszystkie wojny są w jakiś sposób ze sobą powiązane, zostają na zawsze wpisane w historię Rzeczpospolitej. Radosław Sikora opiera się na sprawdzonych źródłach przedstawiając prawdę historyczną w ciekawy sposób, jednakże sądzę, że książka jest pełna zbyt wielu informacji. Po krótkim czasie mój mózg już odłączył się od zmysłu wzroku odbiegając myślami bardzo daleko nie potrafiąc skupić się na lekturze. Być może przyczyną było również to, że jestem codziennie zasypywana różnego rodzaju informacjami, a od literatury wymagam odpoczynku i relaksu. Z pewnością „Najważniejsze bitwy i szarże husarii” nie mogą tego zapewnić czytelnikowi; zmuszają do rozmyślania, analizowania i pełnego skupienia.

Książka przybliżyła mi rolę husarii w dawnej Polsce, jednakże temat mnie nie zainteresował. Mam już więc odpowiedź na pytanie, czy powieści historyczne trafiają w mój gust. Z tegoż powodu, książka nie podobała mi się, czytało mi się ją wolno i ciężko. Jak tu skupić się na czymś, co w ogóle mnie nie interesuje? Nie martwcie się jednak, gdyż jestem pewna, że „Najważniejsze bitwy i szarże husarii” przypadną do gustu fanom historii. Natłok informacji, teksty historyczne oraz obrazy z XVI wieku to prawdziwa gratka dla pasjonatów Polskich wojen. Ja niestety nie będę mile wspominać lektury, jednakże polecam ją ciekawskim fanom historii. 

Strona autora: KLIK

Za egzemplarz bardzo dziękuję Wydawnictwu Erica
oraz portalowi Sztukater.pl


6 komentarze:

Raczej nie moja bajka. Na wojny mam uczulenie z podstawówki.
Pozdrawiam!
 
Mimo, że jestem wielką fanką powieści historycznych to jednak ta pozycja zdecydowanie nie jest dla mnie...
 
Husarii bardzo daleko do kręgu moich zainteresowań, więc sobie odpuszczam. Myślę jednak, że taka pozycja z pewnością okaże się prawdziwym rarytasem dla amatorów militariów i znawców tematu.

Pozdrawiam serdecznie!
 
Książkę zamierzałam kupić, ale raczej jako encyklopedię, źródło wiedzy historycznej, nie czytadło. I chyba był to dobry pomysł
 
Za pozwoleniem z Twojego opisu nie wygląda aby była to powieść historyczna. Właśnie zabieram sie za czytanie, więc pewnie wkrótce zabiorę się do czytania, ale na pewno nie jest to powieść historyczna i po tytule sądząc nigdy nie nastawiłabym się na powieść historyczną. Przepraszam bardzo, ale jak mniemam mylisz gatunki. Powieścią historyczną, gdzie występuje husaria jest chociażby "Ogniem i mieczem" tam masz tą dwoistośc, która cechuje powieść historyczną, mamy fikcyjną fabułę, osnutą na wydarzeniach historycznych.
 
Kasiek, masz rację. Po prostu wcześniej nie spotkałam się z takim typem literatury i może stąd ta niewiedza czym różni się powieść historyczna.
 

Publikowanie komentarza