Książka złodziejem czasu

"Nic tak nie zabija czasu jak dobra książka"

środa, 21 września 2011

Zawsze przy mnie stój - Carolyn Jess-Cooke + konkursy Sztukatera

Wydawnictwo: Otwarte
Tłumaczenie: Małgorzata Kafel
Okładka: miękka za skrzydełkami
Data premiery: 20 kwietnia 2011
Ilość stron: 315
Cena det.: 34,9 zł
Ocena wydania: 10
Opis wydawcy: Margot po śmierci wraca na ziemię jako swój własny Anioł Stróż. Od tej chwili będzie świadkiem wszystkich błędów, jakie popełniła w życiu, i każdej zgubnej decyzji, którą podjęła. Czy zdoła ocalić siebie i miłość swojego życia? Czy aby ratować tych, których kocha, będzie gotowa zawrzeć pakt z demonem i zdobyć się na największe poświęcenie? 

Moja ocena książki: 8/10 


"Miecz nie powstaje w wodzie. Powstaje w ogniu." 

Obok nas istnieje świat, którego nie widzimy, ale czujemy. Koś stoi obok nas, wspiera, podszeptuje, chroni przed złem i, co najważniejsze, bardzo kocha. Ten ktoś walczy o nasze szczęście. Zamknij oczy, poczuj dotyk Anioła i zatrać się w pasjonującej lekturze.
„Zawsze przy mnie stój”, autorstwa Carolyn Jess-Cooke, tuż po premierze zdobyło tytuł międzynarodowego bestsellera. Jest to jedna z najpopularniejszych, również w Polsce, pozycji łączących cechy skrajnych gatunków literackich; paranormalu i powieści obyczajowej. Sugerując się pochlebnymi opiniami innych czytelników, z przyjemnością zatraciłam się w lekturze, nie spodziewając się, że opowieść tak szybko posiądzie mój umysł ani an chwilę nie dając o sobie zapomnieć.

Zazwyczaj Aniołowie Stróże są zsyłani na ziemię, aby strzec osób bliskich im za życia. Margot powróciła do samej siebie. Po śmierci otrzymała nowe imię, Ruth, oraz zadanie do wykonania; strzec Margot i pomóc jej w podejmowaniu trudnych decyzji. Nie jest to proste, gdyż życie dziewczyny pełne jest gorzkich chwil, bólu, cierpienia. Ruth, obserwując swój własny byt na ziemi, nie może znieść widoku psującej sobie życie Margot. Anioł dopiero wtedy zauważa wszystkie błędne decyzje i utratę szansy na szczęście. Nie może dopuścić, żeby to samo spotkało Margot. Czy Ruth będzie gotowa zawrzeć pakt z podstępnym demonem, aby ratować zagubioną dziewczynę, którą sama była za życia na ziemi? Taka decyzja może przynieść tragiczne konsekwencje...

"W oczach Margot czaiło się coś, co przywodziło na myśl osobę, która ma przed sobą most przewieszony nad przepaścią. Moje należy do kogoś, kto już po nim przeszedł."*

Powieść prowadzona jest pierwszoosobową, w tym trzecioosobową, narracją. Zdaję sobie sprawę, że to brzmi dziwnie, jednakże takie można odnieść wrażenie podczas lektury. Z jednej strony historię opowiada nam Ruth, z drugiej; życie Margot widzimy z obiektywnej perspektywy. Jesteśmy obserwatorami wszystkiego, co spotkało dziewczynę - od narodzin, aż do zagadkowej śmierci. W znacznej większości spotkamy się ze strachem, bólem i cierpieniem. Czy Ruth zdoła cokolwiek zmienić w „swoim” życiu? Nie można zapomnieć o tym, że Anioł Stróż może tylko pomagać - nie zmieni ot tak czyjegoś losu. Pewne rzeczy po prostu muszą się wydarzyć. Naprawdę trudno wytłumaczyć coś, czego nie ograniczają ani czas, ani prawa fizyki, ani ludzkie zmysły. Taki właśnie jest świat przedstawiony w „Zawsze przy mnie stój”, dlatego uważam, że jest to niepowtarzalna i wyjątkowa lektura.

Oprócz zajęcia na kilka godzin, otrzymałam również materiał do rozmyślania. A że jestem osóbką lubiącą pomyśleć nad prawdami moralnymi przekazywanymi w książkach, staram się zawsze wyciągnąć coś dla siebie. Dzieło Carolyn Jess-Cooke opowiada przede wszystkim o nadziei, poświęceniu, a także strachu oraz potrzebie miłości. Zwraca uwagę na to, iż pewne rzeczy po prostu są wpisane w nasze życie i nie da się ich zmienić. Zastanawiam się, czy teraz nie stoi koło mnie niewidzialny anioł, który z politowaniem obserwuje każdy mój ruch. Może teraz patrzy na mnie i próbuje powstrzymać od popełniania błędów odznaczających piętno na mojej przyszłości? Wiem, że ktoś się mną opiekuje i nade mną czuwa. Kim ten ktoś jest; sama dokładnie nie wiem.

Ciężko mi pisać o książkach, które mnie mocno poruszyły. „Zawsze przy mnie stój” to nie jest lekka lekturka na nudne popołudnie, ale warte podziwu dzieło. Bardzo się cieszę, że mogłam przeczytać tę powieść. Z pewnością zapadnie w mej pamięci na długi, długi czas. Nie pozostaje mi nic innego jak tylko dodać: POLECAM!


Cytat będący tytułem recenzji pochodzi z308 strony książki "Zawsze przy mnie stój".
* str. 109, "Zawsze przy mnie stój".

Strona autorki: KLIK
Dyskusja na forum i recenzje: KLIK
Trailer powieści:


Egzemplarz recenzencki otrzymałam od Wydawnictwa Otwarte za co bardzo dziękuję. 

 Recenzja opublikowana na: http://books.bnx.pl/readarticle.php?article_id=5
***
 Przepraszam Was, ale ostatnimi czasy mam sporo nauki, a więc recenzje pojawiają się rzadziej. 

Zapraszam do wzięcia udziału w konkursach portalu Sztukater:Zachęcam, naprawdę warto :)  

19 komentarze:

Czytałem jakiś czas temu i bardzo mi się książka podobała :-)
 
Lubię książki, które wywołują moc refleksji i emocji, a ta z pewnością do nich należy. Poza tym tematyka bardzo mi odpowiada, więc z przyjemnością sięgnę:)

Pozdrawiam serdecznie!
 
Bardzo bym chciała ją przeczytać i jak tylko uda mi się ja w końcu zdobyć, to na pewno szybciutko się za nią zabiorę :)
 
Mi też się podobało. Niby powiastka o aniołkach a tu takie wzruszenia i wogóle
 
Czytałam tę książkę jakiś czas temu i choć często i szybko zapominam fabułę czytanych książek, ta zapadła mi na długo w pamięci:)
 
Czytałam ją i bardzo mnie poruszyła. Masz rację niejest to lekka lektura i warto się z nią zapoznać :)
 
Może kiedyś dorwę tę książkę :] Chociaż boję się, jak na nie zareaguję.
 
Całkowicie się zgadzam z twoją opinią. Książka pobudza głębokie emocje i, choć może nie jest lekką powieścią, napewno warto ją przeczytać. Do dzisiaj przechodzą mnie dreszcze, gdy wspominam tę książkę :)
 
Książkę przeczytałam i całkowicie się z Tobą zgadzam. To naprawdę wspaniała książka, warto ją przeczytać:)
Pozdrawiam!
 
Wysoka nota, piękne słowa uznania dla książki, widać będę musiała ja zakupić by samemu zagłębić się w historię z "Zawsze przy mnie stój" :)

larysa-recenzje.blogspot.com
 
Kolejna bardzo pochlebna opinia o tej książce... Muszę wreszcie po nią sięgnąć!

Pozdrawiam :)
 
Ha! Wiedziałam, że Książka Ci się spodoba :) Jak wiesz miałam podobne odczucia w czasie i po przeczytaniu "Zawsze przy mnie stój". Pozdrawiam !
 
Bardzo interesująca lektura. Powiem, że pierwszy raz stykam się z tą książką, ale opis zrobił na mnie wrażenie, tak samo jak okładka ;)
 
Czytałam i podpisuję się pod Twoją recenzją dwoma łapkami ;). Książka jest piękna i daje do myślenia ;)
 
Powróciłaś! Bo przyznam zauważyłam Twoją nieobecność !

Co do książki, to bardzo Ci jej zazdroszczę, bo chodzi za mną od paru długich miesięcy już. W mojej bibliotece jeszcze jej nie ma, ale mam nadzieję, że niedługo uda mi się ją przeczytać. Ewentualnie pożyczę od koleżanki z miasta w którym będę studiowała :)

Pozdrawiam!
 
po tylko pozytywnych recenzjach sama niedawno przeczytałam i książką bardzo mi się spodobała, dosyć oryginalny temat i magiczny klimat powieści sprawiły, że mam ochotę na więcej :)
 
Książka wydaje mi się ciekawa i myślę, że kiedyś się do niej dorwę, mimo, że to obyczajowa, których zazwyczaj nie trawię.
 
Zainteresowałaś mnie swoją recenzją. Będę musiała sięgnąć po tę książkę.
Pozdrawiam :)
 
BARDZO chciałabym przeczytać tą ksiązkę ale zawartość mojego portfela dzielone przez świetne pozycje wydawane ostatnio mnie dołują...
 

Publikowanie komentarza