Książka złodziejem czasu

"Nic tak nie zabija czasu jak dobra książka"

poniedziałek, 4 lipca 2011

Spokojna przystań - Debbie Macomber

Wydawnictwo: Mira 
Tytuł oryginalny: 50 Harbor Street 
Liczba stron: 330
 Cena det.: 34,99zł
Opis wydawcy: Po niedawnej przeprowadzce do Cedar Cove były policjant Roy McAfee i jego żona Corrie założyli tu prywatną agencję detektywistyczną. Jednak odkąd zaczęli dostawać niepokojące anonimy z pytaniem, czy żałują przeszłości, mają coraz mniejszą ochotę na rozwiązywanie zagadek. Zwłaszcza że zupełnie nie wiedzą, o jakie wydarzenia z przeszłości chodzi… Nie wie tego również ich córka, Linnette, która zaczyna pracować w miejscowym szpitalu. Matka, która martwi się, że córka nadal jest samotna,  aranżuje jej randkę w ciemno z Calem Washburnem, ale Linnette nie jest tym zachwycona... Inaczej niż Cecilia Randall, która ponownie jest w ciąży i przeżywa najwspanialsze  chwile w życiu.  Narodzin dziecka oczekują również Maryellen i Jon Bowmanowie. Szczęśliwa jest też Grace Sherman – jej romans z Cliffem Hardingiem znów rozkwita. Czy mieszkańcy miasteczka mogą spodziewać się kolejnego ślubu? W Cedar Cove nie tylko to pytanie czeka na odpowiedź… 


Moja ocena książki: 7/10

Z twórczością Debbie Macomber spotkałam się już w powieściach „W cieniu naszego domu” oraz „Hotel na rozdrożu”. Książka „Spokojna przystań” jest dalszym ciągiem przygód mieszkańców spokojnego miasteczka Cedar Cove. Z przyjemnością przystąpiłam do lektury będąc pewna, że i tym razem autorka wykaże się swoimi pisarskimi umiejętnościami. W dodatku ostatnimi czasy potrzebna mi była spokojna, opowiadająca o realnym życiu opowieść. „Spokojna przystań” zapewniła mi kilka godzin odpoczynku i oderwania od tętniącego życiem miasta przenosząc do miasteczka, w którym wszyscy mieszkańcy się znają, ale też posiadają własne sekrety przeszłości.

Corrie i Roy McAfee, tuż po przeprowadzce do Cedar Cove, zakładają prywatną agencję detektywistyczną. Prócz badania tajemniczych spraw dotyczących innych ludzi, sami muszą odkryć, kto stoi za wysyłaniem anonimowych listów wraz z prezentami tuż pod ich drzwi. Adresat za każdym razem pyta, czy małżeństwo żałuje poczynań z przeszłości. Nawet Roy, zawodowy detektyw, ma trudności z rozwiązaniem sprawy tym bardziej że sam nie wie, o jakie wydarzenia chodzi. Problemy posiadają też inni mieszkańcy miasteczka. Corrie aranżuje swojej rozpoczynającej karierę w szpitalu córce randkę w ciemno z Calem Washburnem, miłośnikiem koni. Linnette nie jest zadowolona poczynaniem matki, ale okazuje się, że Cal jest nawet przystojnym i uroczym mężczyzną. Dziewczyna jednak już od dawna wzdycha za Chadem, którego spotyka codziennie w szpitalu. Zmierza najprostszą drogą do złamanego serca. Tymczasem Cecilia i Ian Randallowie spodziewają się synka. Mają nadzieję, że tym razem nie powtórzy się sytuacja kiedy to kilka lat temu ich córeczka zmarła z powodu złej pracy serca. Na początku wszystko wyglądało w porządku... Ich małżeństwo prawie się rozpadło, ale postanowili dać sobie jeszcze jedną szansę. Podczas gdy Cecilia nosi w brzuchu dziecko, mąż pracujący w marynarce wyrusza w morze. Kobieta nie chce być sama podczas porodu. W podobnej sytuacji znajdują się Maryellen i Jon Bowmanowie. Po poronieniu, Mayellen znów zachodzi w ciążę w nadziei, że tym razem wszystko przebiegnie w porządku. Związek Grace Sherman i Cliffa Hardinga staje pod znakiem zapytania. Mężczyzna zapomina o randkach, traktuje Grace jak powietrze, traci nią zainteresowanie. Czy uczucie łączące Cliffa i Grace jest już tylko przeszłością? Życiowe dramaty przeżywają również Charlotte i Ben Rhodes. Syn Bena, David, tonie u ojca w długach. Przybywa do domu szczęśliwego małżeństwa, aby prosić o więcej pieniędzy, których nigdy nie będzie w stanie zwrócić. Tymczasem Anson zostaje podejrzany o podpalenie restauracji i kradzież. Nic dziwnego – pochodzi on z patologicznego środowiska i już nie raz spowodował pożar. Jego niewinności pewna jest Allison, która próbuje go chronić. Jak tylko Roy rozwiąże zagadkę anonimowych listów, stanie przed nim następne zadanie. I tutaj już mamy wprowadzenie do następnej książki pod tytułem „Wiktoriańska herbaciarnia”, która ukaże się w sierpniu.

W przeciwieństwie do poprzedniej części serii znad Zatoki Cedrów, „Hotelu na rozdrożu”, wątek kryminalny był mało ważny, prawie że niewidoczny. Przysłaniały go radości, troski i dylematy mieszkańców Cedar Cove. Teraz pozostaje kwestia czy jest to minusem czy plusem książki. Dla jednych śledzenie życia pełnego rozstań, miłości, ślubów, zdrad może być ciekawszym aspektem od rozwiązywania zagadek. Ja osobiście spodziewałam się wątku kryminalnego wprowadzonego w równym stopniu jak w „Hotel...”. Co do tej kwestii niestety się zawiodłam. Każdy jednak ma inny gust i może odebrać to zupełnie inaczej.

Najważniejszą, główną i nie do przeoczenia cechą dzieł spod pióra Debbie Macomber jest wielowątkowość. Jak już zauważyliście, bohaterów i różnego rodzaju problemów jest sporo. Wszystkie postacie mają własne życie pełne trudnych do rozwiązania problemów. Szkoda, że nie jesteśmy w stanie jednakowo poznać każdego z osobna. Historie dotyczące bohaterów są niezależne od siebie, ale w jakiś sposób łączą się z innymi. Mam wrażenie jakby wszyscy mieszkańcy miasteczka Cedar Cove tworzyli jedność i byli po prostu rodziną. Wspierają się nawzajem, każdy każdego zna. Nikt nie jest sam ze swoim problemem, może liczyć na przyjaciół i rodzinę. Innymi cechami odznaczającymi warsztat autorki są lekkość i prostota, które są jednocześnie przyjemnym doznaniem dla Czytelnika.
Powieść „Spokojna przystań” jest pełna życiowych doświadczeń i przesłań. Ludzie mają wpływ nad swoim losem, ale tylko częściowy. Tragedia może spotkać każdego bez względu na to, jak próbujemy ją ominąć. Życie toczy się własnym torem. Odpoczynek podczas lektury zapewnia powolny przepływ akcji, barwne usytuowanie w cichym miasteczku, wyrazistość charakterów i lekki styl. Spokój udzieli się każdemu kto tylko sięgnie po tę książkę.

Podczas deszczowej pogody i braku entuzjazmu do działania, warto udać się do uroczej Zatoki Cedrów. „Spokojna przystań” to przyjemna lektura, która oderwała mnie od głośnego szumu miasta na dobre kilka godzin zapewniając przygodę po ludzkich charakterach a także problemach, które mogą w przyszłości dotknąć nas samych. Serdecznie polecam, warto zagłębić się w historię snutą przez cenioną wśród fanek romansów i obyczajówek Debbie Macomber. Lekturę pozostawiam Wam, tymczasem ja z niecierpliwością czekam na następną opowieść znad Zatoki Cedrów. 

Za możliwość przeczytania powieści serdecznie dziękuję Wydawnictwu MIRA. 

9 komentarze:

wydaje mi się idealną lekturą na wakacje :)
 
Mam ja w planach, strasznie lubię książki Debbie Macomber
 
dziękuję za komentarz:)
 
Akurat szuakłam czegoś takiego :) Muszę zajżeć do pobliskiej biblioteki :)

http://pani-dod.blogspot.com/
 
Ja ciągle mam do przeczytania pierwszą książkę Debbie Macomber. :P A tu już trzecia! :P
 
Z chęcią przeczytam :) Podobają mi się takie książki :)
 
Może sięgnę...
 
Możliwe, że będzie ciekawa ;)
Zapraszam na www.katsuumi.blogspot.com ;)
 
Ja ciągle mam do przeczytania pierwszą książkę Debbie Macomber. :P A tu już trzecia! :P
Girls Mobile Number
 

Publikowanie komentarza