Książka złodziejem czasu

"Nic tak nie zabija czasu jak dobra książka"

poniedziałek, 14 maja 2018

Norma - Sofi Oksanen
Życie napiętnowane, pełne wstydu i strachu. Istne piekło. Innego nie będzie.

Matka Normy popełnia samobójstwo, ginąc pod kołami pociągu. Dziewczyna wie, że za tym wydarzeniem stoi pewna tajemnica. Sieć kłamstw, mistyfikacji i szaleństwa oplata Normę z każdej strony, krzycząc głośno, że to wcale nie musiało było samobójstwo. Tajemnicze wiadomości wskazują na okrutną prawdę, a dziewczyna nie wie już, czemu i komu ma wierzyć.

Norma” Sofi Oksanen to opowieść ciężka, wymagająca, acz napisana dość prosto jak na tak ciężki klimat. Momentami jest dziwnie, pewne elementy zahaczają o realizm magiczny, a wszystko to nasączone feministyczną myślą o bólu i cierpieniu kobiet.  Trauma Normy i jej próba odkrycia prawdy często uciera czytelnikowi nos, każe powątpiewać w słuszność czynów bohaterki, czasem wywołuje dreszcz niczym z thrillera, a chwilę później urzeka charakterem baśni.

Norma to postać nieszablonowa, należąca do tych napiętnowanych i dziwnych w mniemaniu społeczeństwa. Przeżywając rozpacz po stracie matki, rozpoczyna swoistego rodzaju podróż, która ma ostatecznie obrazować proces dorastania i odcięcia od rodzicielki. To próba poradzenia sobie samemu w życiu, pogodzenia ze stratą i podjęcie dorosłego życia, często przechodząc przez ciężkie próby, błędy, zahaczając o głupotę i niepewność. Inność Normy ma podłoże feministycznej krytyki szablonów i ról, jakie nakłada się na współczesne kobiety. Idealne matki, żony, obiekty seksualne, panie domu, kierujące się najgłośniejszymi trendami promowanymi w mass mediach. Feministycznych przesłanek należy też doszukiwać się w fizycznej inności Normy, mianowicie w jej włosach. Włosy to ponoć największy atrybut kobiety, wskazuje na jej silny charakter, seksualność, zdrowie. Blond pasma Normy żyją swoim własnym życiem, ciężko nad nimi zapanować i wydają się być w jakiś sposób połączone z wrażliwością dziewczyny. Są nieokiełznane, silne i szalone, niczym charakter kobiet nieznoszących ograniczeń.

Powieść Oksanen, nowość na polskim rynku, w moim mniemaniu, aż nazbyt kładzie nacisk na feministyczny, a przy tym dość pretensjonalny przekaz. Jednocześnie jako opowieść dziwnej dziewczyny o tajemnicach i godzeniu się ze stratą, ma szansę rozkochać w sobie czytelnika. To oryginalna literacka przygoda, która namiesza w głowie i pozwoli na odczuwanie całej gamy emocji. W prostocie języka ociera się o granice między realizmem a swoistym mistycyzmem. Doświadczenie warte poznania.

1 komentarze:

Ciekawa fabuła, dosyć mocna. Będę musiała przyjrzeć się tej książce z bliska ;)

Pozdrawiam ♥
Książkowa Przystań
 

Publikowanie komentarza