Książka złodziejem czasu

"Nic tak nie zabija czasu jak dobra książka"

wtorek, 6 sierpnia 2019

Złota dziewczyna - Sophie DavisNajjaśniejsze uśmiechy kryją czasem najmroczniejsze tajemnice. A najlepszym tego przykładem jest "Złota dziewczyna" Sophie Davis.

Raven Ferragamo rozpoczyna nowe życie. Bierze roczny urlop po szkole średniej i przeprowadza się do Waszyngtonu. Zerwanie z przeszłością sprawia, że Raven czuje się lepiej, niż się spodziewała. Po raz pierwszy naprawdę czuje, że wszystko jest możliwe. Gdy poszukiwania dziedziczki fortuny przybierają na sile, w ręce Raven wpada pamiętnik Lark. Dziewczyna zostaje wciągnięta w mroczne tajemnice, znajduje rozpaczliwe prośby o pomoc. Nagle znajduje się w labiryncie pełnym tajemnic. Obie dziewczyny pozornie nie mają ze sobą nic wspólnego. Okazuje się, że łączy je więcej, niż ktokolwiek mógłby sobie wyobrazić.

Fabuła opiera się na wielu wątkach różnego rodzaju: mamy tutaj romanse, relacje rówieśnicze, widma przeszłości, rodzinne tragedie, a także wydarzenia, których moglibyśmy się spodziewać w najlepszych kryminałach. To wszystko stanowi fragmenty układanki, która ma dać obraz Lark, krok po kroku poznawanej przez Raven, a również dla czytelnika. Historia jest tak dobrze skonstruowana, że nigdy nie wiadomo czego można się spodziewać na następnej stronie książki. Dlatego właśnie powieść porywa czytelnika, który za wszelką cenę chce rozwiązać zagadkę zaginionej Lark. Nie zważa się wtedy na upływ czasu ani na czekające obowiązki – liczy się tylko i wyłącznie układanka ze wspomnień zapisanych w znalezionym przez Raven pamiętniku.

"Złota dziewczyna” jest w pewnych elementach boleśnie prawdziwa. Każdy człowiek walczy z jakimiś problemami, osobistymi tragediami. Większość ludzi próbuje ukryć problemy na przeróżne sposoby. Jedni zakładają maski skrywając prawdziwe oblicze, drudzy udają że wszystko jest w porządku, a jeszcze inni potrzebują świadomości, że są lepsi od innych. Zaginiona Lark Kingsley  zalicza się do tych ostatnich. Świat bogactw, przepychu, diamentów i ogromnej fortuny może być idealną płachtą dla życia osoby, która nie wie, kim tak naprawdę jest i co się w życiu liczy. Dodatkowo zahaczamy o temat przekrętów i mafii, która zagraża sławnym osobom i tylko czyha na ich bogactwo. A czasem chodzi o zwykłą, podłą ludzką zazdrość.

Styl autorki jest zdecydowanie lekki i przystępny, jednocześnie dobrze wyważony pod względem ilości opisów i dialogów. Również dzięki temu czytelnik ma możliwość wczuć się w sytuację życiową zarówno ubogiej Raven, jak i Lark - dziedziczki ogromnej fortuny jubilerskiej. Dwa różne światy, dwa zupełnie inne style życia, ale obie dziewczyny okazują się być do siebie podobne i w pewnym stają koło siebie jak równy z równym. I to pokazuje tak naprawdę, co w życiu liczy się najbardziej, że pieniądze problemów nie rozwiązują, a ich brak lub duża ilość nie świadczy o tym, co człowiek ma w głowie.

Szczerze przyznam, że ta nowość od Wydawnictwa Kobiecego mnie zaskoczyła. Może "Złota dziewczyna" nie zmieniła diametralnie mojego życia, ale okazała się być trzymającym w napięciu pomieszaniem literatury kobiecej i thrillera, na wzór "Pretty little liars". Nie mogę się doczekać kolejnego tomu.


0 komentarze:

Publikowanie komentarza