Książka złodziejem czasu

"Nic tak nie zabija czasu jak dobra książka"

wtorek, 12 kwietnia 2011

Tylko dla wybranych - Kate Brian

Wydawnictwo: Znak
2007
Moja ocena książki: 8,5/10

Mogę powiedzieć, że spotkało mnie prawdziwe szczęście. Otrzymałam „Tylko dla wybranych”, gdzie tymczasem ta książka została wycofana ze sprzedaży i niełatwo ją zdobyć. Jest to pierwsza część cyklu autorstwa Kate Brian, sławnej powieściopisarki dla młodzieży.

Reed Brennan przenosi się z ogólniaka w szarym Croton do ekskluzywnej szkoły z internatem. Easton Academy jest dla niej ogromną szansa dobrą przyszłość, ale już pierwszego dnia, Reed podpada uczniom i nauczycielom. Dziewczyna chce zabłysnąć i otoczyć się wieloma przyjaciółmi, więc postanawia zakręcić się wokół sławnych, wpływowych i pięknych dziewczyn z Billings. Reed jest gotowa zrobić wszystko, aby do nich dołączyć. Tamte wykorzystują sytuację i przydzielają Reed zadania takie jak przynoszenie jedzenia w stołówce, ale nowej to nie przeszkadza. Pojawia się jeszcze jedna osoba, która zmienia pozycję Brennan w szkole – Thomas Pearson, najprzystojniejszy chłopak w szkole. Jednak nie każdy jest takim, jakim się wydaje, a Reed już sama nie wie na czym jej bardziej zależy: na nauce, dziewczynach z Billings czy Thomasie?

Fabuła wydaje się być prosta i schematyczna, a jednak była dla mnie czymś nowym. Pojawiało się kilka zwrotów akcji, dzięki czemu książkę czyta się w mgnieniu oka.
Bardzo podobał mi się sposób, w jaki Kate Brian przedstawiła bohaterów swojego dzieła. Każda postać była inna. Okazało się, że dziewczyny z Billings to nie różowe gwiazdeczki mające zgodnie takie same zdanie o wszystkim, ale mieszanina różnych charakterów. Trudno określić, czego spodziewać się po kim. O ile pewna postać wydawała nam się na początku przyjazna i sympatyczna, o tyle pod koniec książki mogła okazać się zupełnie inna.
Główna bohaterka, Reed Brennan nigdy nie miała prawdziwych przyjaciół. Jej matka to alkoholiczka i narkomanka, zaś ojciec jest kimś ważnym dla dziewczyny. Reed jest osobą naiwną i łatwowierną, ale starałam się zrozumieć dlaczego czyni tak a nie inaczej. Osobą, która w zasadzie nigdy nie była lubiana i która teraz ma okazję stać się jedną z dziewczyn z Billings. Dzięki temu Reed może stać się kimś. Po nieudanym starcie w nowej szkole próbuje wszystko naprawić i otoczyć się ludźmi. Nie wie jednak, że spełnianie zachcianek nowych „przyjaciółek” nie jest dobrym rozwiązaniem. Musi dostać nauczkę, aby się o tym przekonać.
Reed zazdrościłam tego, że tak łatwo potrafiła przebaczyć i zrozumieć drugą osobę. Gdy ja miałam ochotę nawrzeszczeć na Thomasa, ona siadała spokojnie i wysłuchiwała jego problemów.

Mogę z ręką na sercu stwierdzić, że „Tylko dla wybranych” to jedna z najlepszych przeczytanych przeze mnie książek typowo dla nastolatek. Jestem ciekawa, co będzie dalej, ale obawiam się, że nie dam rady zdobyć następnej części.
Warto poszukać „Tylko dla wybranych” w bibliotekach albo na Allegro. Świetnie bawiłam się przy lekturze tej książki i gorąco polecam ją nastolatkom.


8 komentarze:

Faktycznie książka, którą trudno dostać. Właśnie dowiedziałam się o jej istnieniu, a praktycznie codziennie patrzę na "nowości". Naprawdę Ci się poszczęściło, że ją dostałaś ;). Osobiście uważam, że wyrosłam z takiej literatury, ale czasami w celu wyluzowania się coś przeczytam. W końcu nie można się do jednego gatunku tylko ograniczać :).
 
Wydaje się nawet nawet ciekawa, ale raczej nie preferuje takiego typu literatury :)
 
Mnie też się tak wydawało, ale naprawdę myślę, że Tylko dla wybranych spodoba się każdej nastolatce, nawet jeśli gustuje w paranormalach. Jeszcze niedawno byłam taka, że czytałam tylko paranormale, ale jak Raya napisała, trzeba próbować nowych rzeczy ;)
 
Muszę o niej pomyśleć dla mojej bratanicy, wydaje się być interesująca :)
 
Pożyjemy, zobaczymy... Chociaż mogłabym ją przeczytać ;)
 
Naprawdę warto poszukać w bibliotece albo w sklepach internetowych ;)
Ja się obawiam, ze nie będę miała opcji zdobyć 2 części...
 
Czytałam :) Naprawdę dobra książka i też mam problem w zdobyciu dalszych części :/
 
Eh, chętnie bym przeczytała ale nigdzie nie ma ;/
 

Publikowanie komentarza